Τετάρτη, 16 Ιουλίου 2014 13:05

Διορθώθηκαν τα λάθη στην κατανομή των εδρών του Περιφερειακού Συμβουλίου Πελοποννήσου

Γράφτηκε από την 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Διορθώθηκαν τα λάθη στην κατανομή των εδρών του Περιφερειακού Συμβουλίου Πελοποννήσου

Το Πρωτοδικείο Τρίπολης διόρθωσε χθες τη λανθασμένη απόφαση ανακήρυξης για το νέο Περιφερειακό Συμβούλιο Πελοποννήσου, αποκαθιστώντας την τάξη και δίνοντας τέλος στην αναστάτωση. 

 

Οι έδρες των συνδυασμών κατανέμονται και τα πρόσωπα εκλέγονται, όπως είχε παρουσιάσει η "Ελευθερία" στις 29 Μαΐου.

Η πλειοψηφία, ο συνδυασμός Τατούλη αναδεικνύει 31 συμβούλους και οι μειοψηφίες 20: 9 ο συνδυασμός Βουδούρη, 4 ο συνδυασμός Δέδε, από 2 οι συνδυασμοί Δολτσινιάδη και Γόντικα και από 1 οι συνδυασμοί Μανώλη, Κάτσαρη και Λυμπεροπούλου.

Η σύνθεση του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου Πελοποννήσου, το οποίο θα αναλάβει καθήκοντα από το Σεπτέμβριο, είναι η εξής:

 

Αργολίδα (8 σύμβουλοι)

Τατούλης (6): Βασίλης Σιδέρης, Θεοφάνης Στεφανόπουλος, Ελένη Παναγιωτοπούλου, Χρήστος Αντωνόπουλος, Γιάννης Σαρρής, Αναστάσιος Τζανής.

Βουδούρης (1): Γιώργος Γαβρήλος.

Δέδες (1): Ανδρέας Πουλάς.

 

Αρκαδία (8 σύμβουλοι)

Τατούλης (5): Γιώργος Ρουμελιώτης, Νίκος Γιαννακόπουλος, Γιάννης Κατσίρης, Κλειώ Παπαντωνίου-Κορώνη, Γεώργιος Μπακούρης.

Βουδούρης (2): Παναγιώτης Γατσόπουλος, Παναγιώτης Γκανάς.

Γόντικας (1): Βαγγέλης Γούργαρης.

 

Κορινθία (13 σύμβουλοι)

Τατούλης (8): Κωνσταντίνος Λέγγας, Ευριπίδης Γκιάτας, Θανάσης Πισιμίσης, Αγγελος Παπαγγελόπουλος, Θανάσης Γκίκας, Απόστολος Παπαφωτίου, Γιώργος Πετρίτσης, Αλέξιος Αλεξόπουλος.

Βουδούρης (2): Φάνης Κουρεμπές, Γιώργος Ψυχογιός.

Δέδες (2): Γιώργος Δέδες, Μαριλένα Σούκουλη.

Δολτσινιάδης (1): Αθανασία Χουρσαλά.

 

Λακωνία (8 σύμβουλοι)

Τατούλης (7): Ηλίας Κανελλάκης, Χαράλαμπος Σκούρος, Γιάννης Τζεφεράκος, Γιώργος Μαντούβαλος, Ματούλα Μπελεγρή, Παναγιώτης Καρράς, Ηλίας Στρατηγάκος.

Βουδούρης (1): Σταύρος Χρυσαδάκος.

 

Μεσσηνία (14 σύμβουλοι)

Τατούλης (5): Περικλής Μαντάς, Αντωνία Μπούζα, Ντίνα Νικολάκου, Αγγελος Χρονάς, Απόστολος Γκούνης.

Βουδούρης (3): Οδυσσέας Βουδούρης, Νίκος Πατσαρίνος, Γιώτα Κοζομπόλη.

Δέδες (1): Παναγιώτης Αλευράς.

Στη Μεσσηνία εκλέγονται επίσης οι επικεφαλής συνδυασμών Νίκος Γόντικας, Δημήτρης Δολτσινιάδης, Γιάννης Μανώλης, Παναγιώτης Κάτσαρης, Δήμητρα Λυμπεροπούλου.

Αντιπεριφερειάρχες 

Αργολίδα: Αναστάσιος Χειβιδόπουλος.

Αρκαδία: Ευάγγελος Γιαννακούρας.

Κορινθία: Πελοπίδας Καλλίρης.

Λακωνία: Ντία Τζανετέα.

 

Μεσσηνία: Ελένη Αλειφέρη - Καραθανάση.

Προσθήκη νέου σχολίου


Κωδικός ασφαλείας
Ανανέωση


NEWSLETTER