Πέμπτη, 17 Ιανουαρίου 2019 17:22

Η Καλαμάτα επίκεντρο του 5ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου

Γράφτηκε από την 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(2 ψήφοι)
Η Καλαμάτα επίκεντρο του 5ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου

Το 5ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου, με επίκεντρο την μεσσηνιακή πρωτεύουσα θα γίνει φέτος σε 8 πόλεις (Αργος, Σπάρτη, Γύθειο, Αμαλιάδα, Δημητσάνα, Πάτρα και Πύλος) από τις 18 έως και τις 27 Ιανουαρίου.

Συγκεκριμένα θα προβληθούν 48 ταινίες ξένων και 15 Ελλήνων σκηνοθετών, ενώ υπάρχει και εκπαιδευτική ζώνη με 22 ταινίες και εκπαιδευτικά σεμινάρια από ξένους σκηνοθέτες. Θέμα της φετινής διοργάνωσης είναι η ισότητα των φύλων. Στην Καλαμάτα οι προβολές θα γίνονται στο Εργατικό Κέντρο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Καλαμάτας έχει ως εξής:

- Παρασκευή 18 Ιανουαρίου: 5 μ.μ. “Eduardo Galeano Vagamundo” Felipe Nepomuceno (72’). 6.15 μ.μ. “Taste of cement” Ziad Kalthoum (85'). 8 μ.μ. τελετή έναρξης. 8.30 μ.μ. “Queen Mimi” Yaniv Rokah, 75', παρουσία σκηνοθέτη. 10 μ.μ. συναυλία τζαζ με το κουαρτέτο του Αρίωνα Γυφτάκη.  

- Σάββατο 19 Ιανουαρίου: 12 μ. συναυλία στην Κεντρική Πλατεία Καλαμάτας “Arteteka”, 3 μ.μ. “Ζωγραφίζοντας…” Ιωάννα Νεοφύτου, 25'. 3.30 μ.μ. “Κάποτε ήμασταν αντάμα” Ιωάννα Νεοφύτου, 15’. 4 μ.μ. “Stealing Rodin” Cristóbal Valenzuela Berríos, 79'. 5.30 μ.μ. “Σκιές ονείρων” Δημήτρης Γεράρδης, 80’ (παρουσία σκηνοθέτη). 7 μ.μ. “After prayers” Simone Mestroni, 61’ (παρουσία σκηνοθέτη). 8 μ.μ. “A tree remembers” Κωνσταντίνος Φόλλας, 86' (παρουσία σκηνοθέτη). 9.30 μ.μ. “Ghost hunting” Raed Andoni, 93'.

- Κυριακή 20 Ιανουαρίου, για όλη την οικογένεια: 11 μ.μ. “Shut up and play the piano” Philipp Jedicke, 82’. 1 μ.μ. “Επιστροφή στην κορυφή” Στρατής Χατζηελενούδας, 95’. 2.30 μ.μ. “Τhe money stone” Stuart Harmon, 93'. 4 μ.μ. “Stranger in paradise” Guido Hendrikx, 77’. 5 μ.μ. “El botón de nácar / The Pearl Button / Μαργαριταρένιο κουμπί” Patricio Guzmán, 80'. 7 μ.μ. “The illuminators” Antti Haase, 68' παρουσία σκηνοθέτη. 8.30 μ.μ. “Writing on the city” Κeywan Κarimi, 60' παρουσία σκηνοθέτη. 9.30 μ.μ. “Νίκος Mαμαγκάκης: Λόγος τελευταίος” Τάκης Σακελλαρίου, 63’ παρουσία σκηνοθέτη.

- Δευτέρα 21 Ιανουαρίου: 3 μ.μ. “Almost heaven” Carol Salter , 72'. 5 μ.μ. “Guerrilla voices” Sjoerd van Grootheest 74’. 6.30 μ.μ. “The last guardians” Joe Tucker & Adam, Punzano, 45’ (παρουσία σκηνοθέτη). 7.45 μ.μ. “Κωστής Παπαγιώργης: ο πιο γλυκός μισάνθρωπος” Ελένη Αλεξανδράκη, 92’, παρουσία σκηνοθέτη. 9.30 μ.μ. “Of fathers and sons” Talal Derki, 98'.

- Τρίτη 22 Ιανουαρίου: 4 μ.μ. “Acha acha cucaracha” Μario Piazza, 75’. 5.30 μ.μ. “Bir” Veysi Altay, 73'. 6.45 μ.μ. “Belle de nuit” Marie - Ève de Grave, 72'. 8 μ.μ. “Nazareth Cinema Lady” Nurit Jacobs Yinon, 60', παρουσία σκηνοθέτη. 9.15 μ.μ. “Εγώ κι ο ίσκιος μου: ένα ντοκιμαντέρ για το Νίκο Παπάζογλου” Ιωάννης Γρηγορόπουλος - Μιχάλης Αριστείδου, 100’, παρουσία σκηνοθέτη.

- Τετάρτη 23 Ιανουαρίου: 3 μ.μ. “Piripkura” Bruno Jorge & Mariana Oliva, 79'. 4.30 μ.μ. “One day in Aleppo” Ali Alibrahim, 25'. 5 μ.μ. “Slave Genesis” Aneez K Mappila, 63’. 6 μ.μ. “So help me god” Yves Hinant, Jean Libon, 100', (παρουσία σκηνοθέτη). 8 μ.μ. “New life in Frame” Pınar Şenel, 30', παρουσία σκηνοθέτη. 8.30 μ.μ. “The last daughter” Eύη Καραμπάτσου, 21’, παρουσία σκηνοθέτη. 9 μ.μ. “Some of these days” Vincent Fortser, 15', 9.30 μ.μ. “Lunadigas”, Nicoletta Nessler – Marilisa Riga, 77', παρουσία σκηνοθέτη.

- Πέμπτη 24 Ιανουαρίου: 4 μ.μ. “The Panguna Syndrome” Olivier Pollet - Alexandre Berman, 60’. 5 μ.μ. “She is beautiful when she is angry” Mary Dore, 93'. 6.30 μ.μ. “Ada for mayor” Pau Faus, 85'. 8 μ.μ. “A dignified death” Jesse van Venrooij, 51' (παρουσία σκηνοθέτη), 9.30 μμ. "Ευρώπη, το όνειρο" Αγγελος Κοβότσος - Ανέττα Παπαθανασίου, 80’, (παρουσία σκηνοθέτη).

- Παρασκευή 25 Ιανουαρίου: 4 μ.μ. “l am a girl” Rebecca Barry, 88'. 6 μ.μ. “My sacred glass bowl” Priya Thuvassery, 26'. 6.30 μ.μ. “No woman's land” Devkanya Thakur, 40’. 7.15 “Bloody Phanek” Sonia Nepram, 48', 8.15 μ.μ.

8.45 μ.μ. “Naked wheels” Rajesh James (30’). 9.30 μ.μ. “Obscuro barroco” Ευαγγελίας Κρανιώτη, 59’.

- Σάββατο 26 Ιανουαρίου: 3 μ.μ. “Vessel” Diana Whitten, 86'. 4.30 μ.μ. “Amal” Mohamad Siam, 82'. 6 μ.μ. “Ι itsai Romni”, Ευαγγελία Γούλα, 53’, παρουσία σκηνοθέτη. 7 μ.μ. “Punishment island” Laura Cini, 55', παρουσία σκηνοθέτη. 8 μ.μ. “Exiles” Bernadette Weber - Julia Reiter, 75’, παρουσία σκηνοθέτη. 9:30 μ.μ. “Sonita” Rokhsareh Ghaemmaghami, 90'.

- Κυριακή 27 Ιανουαρίου: 11 π.μ. προβολές για όλη την οικογένεια: “Ακούγοντας τη σιωπή” Mariam Chachia, 80'. 1 μ.μ. “Gender me” Nefise Özkal Lorentzen, 52’. 2 μ.μ. “Manislam” Nefise Özkal Lorentzen, 58’. 3.30 μ.μ. “A balloon for Alah” Nefise Özkal Lorentzen, 52’. 6 μμ. “Transitory lives” Δημήτρης Λαμπρίδης - Thomas Kunstler, 55’, παρουσία σκηνοθέτη. 7 μ.μ. “A woman captured” Bernadett Tuza-Ritter, 87', παρουσία σκηνοθέτη. 8.30 μ.μ. “The road to Sparta” Barney Spender, 60', παρουσία σκηνοθέτη. 10 μ.μ. τελετή λήξης – απονομή βραβείων ισότητας / κοινού, συναυλία.

Προσθήκη νέου σχολίου


Κωδικός ασφαλείας
Ανανέωση


NEWSLETTER