Πέμπτη, 06 Ιουνίου 2019 12:59

Πενήντα αγώνες μέσα σε τέσσερις ημέρες για τα προκριματικά του EURO 2020

Γράφτηκε από την 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Πενήντα αγώνες μέσα σε τέσσερις ημέρες για τα προκριματικά του EURO 2020

Μία εβδομάδα μετά την ολοκλήρωση της σεζόν στην Ευρώπη με τον τελικό του Champions League στη Μαδρίτη και τη νίκη (2-0) της Λίβερπουλ απέναντι στην Τότεναμ, αλλά και σχεδόν 2,5 μήνες μετά την έναρξη της προκριματικής διαδρομής του EURO 2020 (με τις πρώτες δύο αγωνιστικές), οι εθνικές ομάδες της Ευρώπης επιστρέφουν στο γήπεδο.

Πενήντα αγώνες, χωρισμένοι σε δύο αγωνιστικές (3η και 4η), θα διεξαχθούν αύριο και το Σάββατο αλλά και την Δευτέρα και Τρίτη, με τις εθνικές ομάδες να επιχειρούν, ακόμη ένα βήμα που θα τις φέρει ακόμα πιο κοντά στα τελικά του EURO 2020.

Ανάμεσά τους και η εθνική ομάδα της Ελλάδας, που το Σάββατο θα υποδεχθεί (21:45) στο ΟΑΚΑ την πρωτοπόρο του 10ου ομίλου Ιταλία, ενώ την Τρίτη, πάλι στο Μαρούσι θα υποδεχθεί την Αρμενία.

Η Ιταλία είναι μία από τις εννέα εθνικές ομάδες που έχουν καταφέρει να κερδίσουν και τα δύο πρώτα τους παιχνίδια. Οι άλλες είναι οι Αγγλία, Β. Ιρλανδία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πολωνία, Γαλλία, Τουρκία και Βέλγιο.

Η Γερμανία θα προσπαθήσει να πάρει έξι βαθμούς από τους δύο προκριματικούς αγώνες της, απέναντι σε Λευκορωσία και Εσθονία, προκειμένου να αποκτήσει τον έλεγχο του ομίλου, φτάνοντας έτσι τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι Γερμανοί, απογοητευμένοι από την πορεία τους στο Μουντιάλ της Ρωσίας αλλά και το Nations League, έχουν προχωρήσει σε αλλαγές.

«Πρέπει να επικεντρωθούμε και να συγκεντρωθούμε και δεν θα είναι εύκολο να παίξουμε αυτά τα παιχνίδια σε αυτό το στάδιο της σεζόν», δήλωσε ο αρχηγός της εθνικής Γερμανίας Μανουέλ Νόιερ, ένας από τους τρεις παίκτες που έχουν απομείνει από την ομάδα που κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014.

Ο Γιόακιμ Λεβ, που δεν θα βρίσκεται στον πάγκο σε αυτά τα δύο παιχνίδια, εξαιτίας τραυματισμού (στην θέση του ο βοηθός του Μάρκους Σοργκ) έχει αφήσει στην άκρη ορισμένους από τους βετεράνους του, συμπεριλαμβανομένων των Μπόατεγκ, Χούμελς και Μίλερ, κάνοντας... χώρο σε νεότερους παίκτες.

Όπως είναι γνωστό, οι 55 ομάδες είναι χωρισμένες σε δέκα ομίλους των πέντε ή έξι ομάδων. Τέσσερις από τους πέντε ομίλους, περιλαμβάνουν μια ομάδα που έχει προκριθεί για τους τελικούς της UEFA Nations League, που διεξάγονται στην Πορτογαλία.

Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, προκρίνονται για την τελική φάση. Οι τέσσερις τελευταίες θέσεις για το EURO 2020 θα βρουν τον κάτοχο τους, μέσω ευρωπαϊκών προκριματικών, μεταξύ των 16 νικητών των ομάδων Nations League (Οι τέσσερις νικητές ομίλων σε καθένα από τα τέσσερα γκρουπ).

Εάν ο νικητής έχει ήδη προκριθεί, το εισιτήριο «μεταβιβάζεται» στην επόμενη καλύτερη ομάδα. Καμία ομάδα δεν έχει εξασφαλίσει αυτόματα, χωρίς αγώνες την παρουσία της στην διοργάνωση που θα φιλοξενήσουν 12 πόλεις, ισάριθμων ευρωπαϊκών χωρών, από 12 Ιουνίου έως 12 Ιουλίου 2020. Και μην ξεχνάτε το live στοίχημα!

 

Το πρόγραμμα για την 3η και 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του EURO 2020:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

07/06/2019 21:45 Τσεχία-Βουλγαρία

07/06/2019 21:45 Μαυροβούνιο-Κόσοβο

10/06/2019 21:45 Βουλγαρία-Κόσοβο

10/06/2019 21:45 Τσεχία-Μαυροβούνιο

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Αγγλία 10-1 6

Βουλγαρία 2-2 2

Κόσοβο 1-1 1 -1αγ.

Μαυροβούνιο 2-6 1

Τσεχία 1-5 0 -1αγ.

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

07/06/2019 21:45 Λιθουανία-Λουξεμβούργο

07/06/2019 21:45 Ουκρανία-Σερβία

10/06/2019 21:45 Σερβία-Λιθουανία

10/06/2019 21:45 Ουκρανία-Λουξεμβούργο

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Ουκρανία 2-1 4

Λουξεμβούργο 3-3 3

Πορτογαλία 1-1 2

Σερβία 1-1 1 -1αγ.

Λιθουανία 1-2 0 -1αγ.

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

08/06/2019 19:00 Εσθονία-Βόρεια Ιρλανδία

08/06/2019 21:45 Λευκορωσία-Γερμανία

11/06/2019 21:45 Λευκορωσία-Βόρεια Ιρλανδία

11/06/2019 21:45 Γερμανία-Εσθονία

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Βόρεια Ιρλανδία 4-1 6

Γερμανία 3-2 3 -1αγ.

Ολλανδία 6-3 3

Εσθονία 0-2 0 -1αγ.

Λευκορωσία 1-6 0

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

07/06/2019 19:00 Γεωργία-Γιβραλτάρ

07/06/2019 21:45 Δανία-Ιρλανδία

10/06/2019 21:45 Δανία-Γεωργία

10/06/2019 21:45 Ιρλανδία-Γιβραλτάρ

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Ιρλανδία 2-0 6

Ελβετία 5-3 4

Δανία 3-3 1 -1αγ.

Γιβραλτάρ 0-1 0 -1αγ.

Γεωργία 0-3 0

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ

08/06/2019 16:00 Κροατία-Ουαλία

08/06/2019 19:00 Αζερμπαϊτζάν-Ουγγαρία

11/06/2019 19:00 Αζερμπαϊτζάν-Σλοβακία

11/06/2019 21:45 Ουγγαρία-Ουαλία

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Ουγγαρία 2-3 3

Κροατία 3-3 3

Σλοβακία 2-1 3

Ουαλία 1-0 3 -1αγ.

Αζερμπαϊτζάν 1-2 0 -1αγ.

 

6ος ΟΜΙΛΟΣ

07/06/2019 21:45 Νησιά Φαρόε-Ισπανία

07/06/2019 21:45 Νορβηγία-Ρουμανία

07/06/2019 21:45 Σουηδία-Μάλτα

10/06/2019 21:45 Νησιά Φαρόε-Νορβηγία

10/06/2019 21:45 Μάλτα-Ρουμανία

10/06/2019 21:45 Ισπανία-Σουηδία

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Ισπανία 4-1 6

Σουηδία 5-4 4

Ρουμανία 5-3 3

Μάλτα 2-3 3

Νορβηγία 4-5 1

Νησιά Φαρόε 2-6 0

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ

07/06/2019 21:45 Αυστρία-Σλοβενία

07/06/2019 21:45 Βόρεια Μακεδονία-Πολωνία

07/06/2019 21:45 Λετονία-Ισραήλ

10/06/2019 21:45 Βόρεια Μακεδονία-Αυστρία

10/06/2019 21:45 Λετονία-Σλοβενία

10/06/2019 21:45 Πολωνία-Ισραήλ

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Πολωνία 3-0 6

Ισραήλ 5-3 4

Βόρεια Μακεδονία 4-2 4

Σλοβενία 2-2 2

Αυστρία 2-5 0

Λετονία 1-5 0

 

 

8ος ΟΜΙΛΟΣ

08/06/2019 16:00 Ισλανδία-Αλβανία

08/06/2019 19:00 Μολδαβία-Ανδόρα

08/06/2019 21:45 Τουρκία-Γαλλία

11/06/2019 21:45 Αλβανία-Μολδαβία

11/06/2019 21:45 Ανδόρα-Γαλλία

11/06/2019 21:45 Ισλανδία-Τουρκία

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Γαλλία 8-1 6

Τουρκία 6-0 6

Αλβανία 3-2 3

Ισλανδία 2-4 3

Ανδόρα 0-5 0

Μολδαβία 1-8 0

 

 

9ος ΟΜΙΛΟΣ

08/06/2019 19:00 Ρωσία-Σαν Μαρίνο

08/06/2019 21:45 Βέλγιο-Καζακστάν

08/06/2019 21:45 Σκωτία-Κύπρος

11/06/2019 16:00 Καζακστάν-Σαν Μαρίνο

11/06/2019 21:45 Βέλγιο-Σκωτία

11/06/2019 21:45 Ρωσία Κύπρος

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2αγ.)

Βέλγιο 5-1 6

Κύπρος 5-2 3

Ρωσία 5-3 3

Καζαστάν 3-4 3

Σκωτία 2-3 3

Σαν Μαρίνο 0-7 0

 

10ος ΟΜΙΛΟΣ

08/06/2019 19:00 Αρμενία-Λιχτενστάιν

08/06/2019 19:00 Φινλανδία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη

08/06/2019 21:45 ΕΛΛΑΔΑ-Ιταλία

11/06/2019 21:45 ΕΛΛΑΔΑ-Αρμενία

11/06/2019 21:45 Ιταλία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη

11/06/2019 21:45 Λιχτενστάιν-Φινλανδία

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγ.)

Ιταλία 8-0 6

ΕΛΛΑΔΑ 4-2 4

Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4-3 4

Φινλανδία 2-2 3

Αρμενία 1-4 0

Λιχτενστάιν 0-8 0

Προσθήκη νέου σχολίου


Κωδικός ασφαλείας
Ανανέωση


NEWSLETTER