Δευτέρα, 06 Δεκεμβρίου 2010 14:05

Ρεκόρ πόντων στην Α2…

Γράφτηκε από την

Ο Αρκαδικός σημείωσε 99 πόντους εναντίον της Ν. Ήστ το περασμένο Σάββατο και ταυτόχρονα αυτό σήμαινε και ρεκόρ πόντων σε ένα παιχνίδι της ομάδας στην Α2 κατηγορία, ξεπερνώντας τους 98 που είχε σημειώσει στις 27 Φεβρουαρίου 2010 εναντίον του ΑΓΟ Ρεθύμνου. Με τη διαφορά ότι εκείνο το παιχνίδι είχε κριθεί στην πεντάλεπτη παράταση και έτσι οι 98 πόντοι σημειώθηκαν σε 45 λεπτά αγώνα!
Ο Αρκαδικός θα μπορούσε στον αγώνα με τη Ν. Ήστ να είχε ξεπεράσει και τους 100 πόντους, αλλά προς το τέλος του παιχνιδιού οι παίκτες του χαλάρωσαν και ταυτόχρονα δεν επεδίωξαν να κάνουν κάποια φάουλ στους παίκτες της Ν. Ήστ, προκειμένου να κάνουν περισσότερες επιθέσεις στα τελευταία λεπτά και να έχουν τη δυνατότητα να ξεπεράσουν αυτό το φράγμα.

Τέλος, ο Αρκαδικός είχε την ευκαιρία σε αυτό το παιχνίδι να γίνει η πρώτη ομάδα που θα σημείωνε 100 πόντους στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας. Τα κατάφερε τελικά ο ΑΓΟ Ρεθύμνου που κέρδισε με 102-73 τον προσεχή αντίπαλο του Αρκαδικού, τον Κόροιβο Αμαλιάδας, στο Ρέθυμνο.

Το σπάνιο επίτευγμα…

Από τα σπάνια ρεκόρ σε αγώνα μπάσκετ το γεγονός ότι σκόραραν έντεκα από τους δώδεκα παίκτες που αγωνίστηκαν, εκ των οποίων οι πέντε είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο μόνος που δεν σκόραρε για λογαριασμό του Αρκαδικού στο καλάθι της Ν. Ήστ ήταν ο Σπύρος Πετσούνι, που αγωνίστηκε μόλις στο τελευταίο μισό λεπτό της αναμέτρησης.

Τα καλύτερα tendex της Α2
Στην 4η θέση ο Γιαννουλάκος

Ο Βασίλης Γιαννουλάκος πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση με τη φανέλα του Αρκαδικού, αφού εναντίον της Ν. Ήστ σημείωσε 18 πόντους με σχεδόν άψογα στατιστικά, ενώ είχε ακόμα 10 ριμπάουντ.

Ο ψηλότερος παίκτης της Α2 κατηγορίας και του Αρκαδικού επιβραβεύτηκε για την εμφάνιση του αυτή και από τη στατιστική, αφού πήρε 1.035 στο σύστημα αξιολόγησης tendex που είναι το τέταρτο καλύτερο στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.
Με την ευκαιρία αυτή παρουσιάζουμε τα έξι καλύτερα tendex με τους αθλητές που έχουν ξεπεράσει το (σπάνιο)… φράγμα της μονάδας (1.000)!
1. Ο Παναγιώτης Καραβανάς του Πανερυθραικού με 1.139 στο τέντεξ έχοντας 26 πόντους (2/3 βολές, 12/13 δίποντα), 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι της ομάδας του με τον Ερμή Λαγκαδά (1η αγωνιστική).
2. Ο Σπύρος Μαγκουνής του ΑΓΟΡ 1.094 στο τέντεξ έχοντας 34 πόντους (14/16 βολές, 7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι της ομάδας του με το Λαύριο (3η αγωνιστική).
3. Ο Λιούμπο Γιοβάνοβιτς του ΚΑΟΔ 1.074 στο τέντεξ έχοντας 21 πόντους (3/4 βολές, 9/11 δίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστς και 2 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι της ομάδας με το Λαύριο (2η αγωνιστική).
4. Ο Βασίλης Γιαννουλάκος του Αρκαδικού 1.035 στο τέντεξ έχοντας 18 πόντους (2/5 βολές, 8/10 δίποντα), 10 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο σε 24 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι της ομάδας του με τη Ν. Ήστ (5η αγωνιστική).
5. Ο Τσουκ Νεμάνια του Αρχέλαου/Πιερικού 1.026 στο τέντεξ έχοντας 20 πόντους (6/8 βολές, 7/8 δίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστς και 2 κλεψίματα σε 21 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι της ομάδας του με τους Ίκαρους Σερρών (3η αγωνιστική).
6. Ο Νίκος Κακλαμάνος του Πανελευσινιακού 1.002 στο τέντεξ έχοντας 32 πόντους (5/5 βολές, 6/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα), 1 ριμπάουντ και 3 ασίστς σε 28 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι της ομάδας του με τον Αρκαδικό (2η αγωνιστική).
- Απαραίτητη σημείωση: Οι παίκτες που βγάζουν τόσο μεγάλο αριθμό αξιολόγησης θα πρέπει να έχουν συμμετοχή πάνω από 20 λεπτά στο παιχνίδι.