Τένις με αμαξίδιο: Σπουδαία επιτυχία για Λαζαρίδη στη Σητεία

Γράφτηκε από την
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Απόλυτα επιτυχημένη ήταν η παρουσία του Γιώργου Λαζαρίδη στο τουρνουά τένις με αμαξίδιο της Σητείας «Eolos open» που διεξήχθη από τις 13 έως τις 17 Οκτωβρίου. Ο Καλαματιανός αθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στο διπλό, ενώ έφτασε και στον τελικό του μονού. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που έφτασε σε τελικό στο μονό, ενώ σε τελικούς του διπλού έχει ξαναπαίξει και μάλιστα έχει κατακτήσει κι άλλα τρόπαια. Πριν από 2 χρόνια για παράδειγμα ο Λαζαρίδης είχε κατακτήσει τη δεύτερη θέση στο διπλό, στο τουρνουά της Σητείας.
Οσον αφορά το αγωνιστικό μέρος του «Eolos open», ο Καλαματιανός αθλητής πέρασε με bye στο μονό στον πρώτο γύρο, ενώ στην συνέχεια σημείωσε 2 νίκες επί των Ιταλών Mauro Curioni και Paolo Cia. Ετσι έφτασε στον τελικό, όπου ηττήθηκε από το Βρετανό αθλητή Kevin Simpson.
Στο διπλό με παρτενέρ το Βρετανό πέρασαν στον πρώτο γύρο με bye, ενώ στη συνέχεια κέρδισαν το ζευγάρι από την Ιταλία Paolo Cia - Claudio Santoro. Στον τελικό, ο Λαζαρίδης με τον Simpson αντιμετώπισαν το ζευγάρι από την Ιταλία Mauro Curioni - Diego Amadori τους οποίους κέρδισαν κι έτσι κατέκτησαν την πρώτη θέση.
Επόμενος αγωνιστικός σταθμός για τον Γιώργο Λαζαρίδη είναι η Τουρκία και το τουρνουά «Izmir open» στη Σμύρνη, από 21 έως 24 Οκτωβρίου. Σήμερα ο Λαζαρίδης θα αναχωρήσει για την Τουρκία, ενώ στους αγώνες που ξεκινούν αύριο το απόγευμα θα συμμετάσχει και ένας ακόμη Ελληνας: ο Κώστας Βαζούρας, με τον οποίο ο Καλαματιανός αθλητής πιθανότατα θα παίξει ζευγάρι στο διπλό.